Skotsko
Výlet:
Vstupenky:
Jízdní řád:
Navštíveno: 2023
Itinerář
- Edinburgh
- Stirling
- Inverness
- Loch Ness
- Eilean Donan Castle
- Birchwood
- Devil´s Pulpit
- Glasgow
- Letenka Praha - Edinburgh : 1179 Kč (Ryanair)
- Letenka Edinburgh - Londýn - 711 Kč (Ryanair)
- Letenka Londýn - Praha - 827 Kč (Ryanair)
- Ubytování Edinburgh, 2 noci: 1787 Kč
- Ubytování Loch Ness, 1 noc: 2448 Kč
- Ubytování Birchwood, 1 noc: 2105 Kč
- Auto, 3 dny: 4447 Kč
- Benzín: 2100 Kč
- Vstupenka Wallace Monument: 350 Kč
- Vstupenka Loch Ness Centre: 500 Kč
- Vstupenka Eilean Donan Castle: 350 Kč
- Celkem: 16.804 Kč
Skotsko
Jestliže jsou v Evropě destinace, které by se daly označit za nudné, pak Skotsko k nim zcela určitě nepatří. To zaujme nejen milovníky měst, ale hlavně bohaté historie a přírody, byť ta působí poměrně drsně. Poté, co uvidíte scenérie skotské vysočiny vám dojde, jak odolní a silní lidé zde museli žít. A kdo preferuje více pohodlí, než přechody skotského pohoří, ten se jistě bude příjemně cítit ve skotských městech. Takový Edinburghu, nebo Stirling vypadají jako kulisy připravené k natáčení historického velkofilmu.
Edinburgh
Edinburgh je hlavním městem Skotska s asi půl milionem obyvatel, nespočtem památek a historických budou a s řadou rodáků slavných po celém světě. Z osobností, které výrazně obohatily světovou kulturu, vědu, nebo politiku, můžeme jmenovat vynálezce telefonu Alexandra Grahama Bella, spisovatele Artura Conana Doyla, autora Sherloka Holmese, nebo Waltera Scotta, autora děl Waverley, Ivanhoe a Rob Roy. A mladší generace bude znát autorku Harryho Pottera, Joane Rowlingovou. Mezi zástupem dalších osobností bychom našli bývalého britského premiéra Tony Blaira, nebo Sira Seana Conneryho, představitele mnoha filmových rolí, ale hlavně prvního agenta 007, Jamese Bonda. Hlavní památky města představují Edinburský hrad, ke kterému od královského paláce vede dlouhá ulice Royal Mile. Na ní se nachází několik kostelů a nespočet starobylých staveb. Ulice je dějištěm mnoha kulturních vystoupení i festivalů. Velmi známou a hodně focenou je i Victoria street s množstvím barevných obchodů a kaváren.
Na celé město je krásný pohled z pahorku Calton Hill. Na něm se mimo několika dalších staveb nachází i Národní monument Skotska. Nikdy nedostavěná stavba připomínající athénský Parthenon. Monument slouží jako památník obětem napoleonských válek.
Stirling
Starobylé město Stirling bylo hlavním městem Skotska dávno před Edinburghem a hrad Stirling, ležící na vrcholku nad městem byl místem korunovace skotských králů i královny Marie Stuartovny.
U Stirlingu se také odehrála nejvýznamnější bitva o skotskou nezávislost. V roce 1297 zde William Wallace v čele skotské armády porazil Angličany v bitvě o Stirling Bridge. Nedaleko za městem stojí Wallace Monument, připomínají tohoto hrdinu skotského povstání za nezávislost. Z téměř 70 metrů vysoké věže je nádherný výhled do okolí, včetně místa slavné bitvy. V monumentu také můžeme vidět Wallacův meč.
Jezero Loch Ness
Jezero Loch Ness je druhé největší jezero ve Skotsku, ale známé je z jiného důvodu. Dle legend je domovem starodávného tvora, který měl být mnohokrát v minulosti pozorován, jak plave na hladině. Lochnesská příšera, známá pod jménem Nessie o sobě poprvé dala vědět už v 6. století, kdy se vynořila z temných vod jezera a napadla člověka. Poté se na několik století odmlčela a znovu se začala pravidelně ukazovat od 18. století. Vyfocena byla poprvé v roce 1933, ale nejznámější a nejkvalitnější fotografie pochází z roku 1960. Od té doby proběhlo nespočet výprav a výzkumů s cílem najít Nessie, nebo alespoň důkazy o její existenci. Ani jeden z nich však záhadu na tuto otázku nepřinesl uspokojivou odpověď.
Zhruba v polovině 34 km dlouhého jezera leží malá obec Drumnadrochit. V ní se nachází expozice věnované pátrání po tomto bájném tvorovi.
Eilean Donan Castle
Místy to vypadá, že je ve Skotsku více hradů, než skotů. Navštívit všechny hrady je téměř nemožné, ale s jistotu lze říct, že všechny by za to stály. Pokud budete stát před rozhodnutím, které upřednostnit, pak Eilean Donan by měl být na seznamu hodně vysoko. Původní hrad byl postaven ve 13. století jako obrana před Vikingy. V 18. století byl hrad zničen během jakobitského povstání, ale později byl obnoven a byl k němu přistaven i typický klenutý most. Hrad úspěšně posloužil jako kulisa v několika filmech, k vidění byl ve scifi Highlander, nebo v bondovce Jeden svět nestačí.
Glenfinnan Viaduct
Železniční most dokončený v roce 1901 se nachází na trase mezi Fort William a Mallaig. Proslavily ho filmy o Harrym Potterovi, v nichž se několikrát objevil. Denně po viaduktu projíždí parní vlak, na který je z přilehlého návrší pěkný výhled. Parní vlak ačkoliv jezdí denně, tak jen dvakrát z každého směru. Chcete-li ho vidět, řiďte se rozpisem zde. Na trase se samozřejmě můžete parním vlakem i projet.
Devil´s Pulpit
Dalším ne tak známým, ale neméně fascinujícím místem je Devil´s Pulpit, neboli Ďáblova kazatelna. A ďábelsky působí i krvavě rudá barva řeky, která teče soutěskou mezi skalami.
Ďáblova kazatelna se nachází asi 20 km severně nad Glasgow. Misto zprvu působí poměrně nenápadně a je potřeba najít schody vedouci dolu ke krvavé lázni. Ač se to zdá neuvěřitelné, za barvu vody nemůže nějaký masakr, ale rudý pískovec.
Glasgow
Původně industriální město, do kterého v době jeho největšího rozvoje přicházeli dělníci z celého světa. Dnes působí čistým dojmem, v jehož ulicích panuje poměrně čilý ruch. Je také domovem dvou nesmiřitelných fotbalových rivalů, klubů Rangers a Celtic. Glasgow je třetím největším městem Spojeného království.
Skotské speciality
Haggis - jídlo připravované z ovčích vnitřností, které se vaří v ovčím žaludku. Podává se s bramborovu kaší a je jídlem servírovaným během skotských svátků. Ačkoliv složením příliš neláká ke konzumaci, byla by chyba toto národní jídlo neochutnat. Kdo má rád jitrnici, nebo prejt, tomu bude chutnat i haggis. Objednat si ho můžete v mnoha skotských hospodách, my jsme využili pohostinosti hospody s nejpoetičtějším názvem v celém Edinburghu. Špinaví čů*áci.
Steak pie - Stejkový koláč. V těstě zabalený steak v husté hovězí omáčce. Další z tradičních skotských jídel.
Fish & chips - to nejepší z ostrovní kuchyně. Smažená ryba se smaženým bramborem.
Whisky - Skotská whisky se píše bez "e", jak je to běžné třeba u irské, nebo kanadské. Výrobní postupy definuje zákon, který mimo jiné říká, že aby mohla být whisky prodávaná jako Skotská, musí být vypálena ve skotské palírně a musí zrát nejméně 3 roky na území Skotska v dubových sudech a nesmí obsahivat méně alkoholu, než 40%.
Závěrem
Začínám mít problém. Letos jsem navštívil už několikáté místo, které jsem vždy toužil vidět a myslel jsem si, že když se mi to splní, tak dojdu věčného klidu. Nic ale není tak vzdálené pravdě, je to přesně naopak. Chci se do těch míst vrátit znovu a pokud možno co nejdříve a věnovat jejich objevování ještě více času. O Skotsku to platí na 100%. Syrová a drsná skotská krajina mě naprosto okouzlila. Na Skotsku se mi líbilo vše a chutnalo mi vše. Od whisky až po haggis, který prý spousta lidí odmíta pozřít. Konečně jsem stanul na břehu jezera Loch Ness, zažil ostrovní počasí, viděl kde se mečem oháněl William Wallace, nebo kde se natáčel James Bond. Toho, co ta země nabízí je ale mnohem víc a chtěl hodně z toho ještě vidět. Pokud někdo nad Skotskem váháte, tak neváhejte, je to naprosto úžasné místo.